Cukrzyca ? co wiemy o tej chorobie?

Cukrzyca to w rzeczywistości przewlekła choroba w której trzustka nie produkuje odpowiedniej ilości insuliny bądź produkowana insulina nie jest prawidłowo wykorzystywana przez komórki. Aby komórki mogły zużywać glukozę jako materiał energetyczny insulina musi być obecna we krwi.

Najczęstsze objawy cukrzycy to: osłabienie, wielomocz, ciągłe zmęczenie, chudnięcie, zwiększone pragnienie, u starszych osób może mieć łagodny przebieg bez charakterystycznych objawów. Osoby po 45 roku życia powinny przechodzić co najmniej raz w ciągu 3 lat badania na zawartość cukru we krwi. Ludzie mało aktywne fizycznie, z nadwagą, z nadciśnieniem, z chorobą mięśnia sercowego oraz kobiety, które miały stwierdzoną cukrzycę ciężarnych powinny przejść badanie na cukrzycę bez względu na wiek. Cukrzyce można kwalifikować następująco:

Cukrzyca typu I- ujawnia się zwykle u dzieci i osób młodych. Charakteryzuje się bezwzględnym niedoborem insuliny we krwi zwykle zaczyna się nagle a jedyną skuteczną metodą leczenia jest podawanie insuliny. Na ten rodzaj cukrzycy choruje około 10% młodych ludzi.

Cukrzyca typu II- jest najczęstszą odmianą cukrzycy dotyczy aż ponad 90% chorych na cukrzyce pacjentów najczęściej atakuje osoby w wieku około 40 lat z nadwagą u których w rodzinie ktoś chorował na cukrzycę. W leczeniu jej stosuje się wysiłek fizyczny, dietę oraz leki przeciwcukrzycowe. W większości przypadków po kilku letnim leczeniu należy stosować insulinę, gdyż wyżej wymienione sposoby leczenia są już nieskuteczne.

Cukrzyca ciążowa ? statystycznie dotyczy około 3% kobiet w ciąży i występuje najczęściej między 24, a 28 tygodniem ciąży. Leczona nie jest groźna dla matki ani dziecka jednak nie leczona stanowi poważne zagrożenie.

Stan przedcukrzycowy – ma miejsce gdy ilość cukru we krwi jest podwyższona, ale nie kwalifikuje się jeszcze do cukrzycy.

Cukrzyce rozpoznaję się gdy stan cukru we krwi w dwóch badaniach jest większy lub równy wytyczonej normie ( 126mg/dll ) oraz gdy ktoś ma wyżej wymienione objawy. Jak już wcześniej wspominałem należy co jakiś czas poddawać się badaniom na cukrzycę, aby wykryć ją w jak najwcześniejszym stadium, gdyż nieleczona jest bardzo groźna i zagraża naszemu życiu.

© pcpr.rzeszow.pl 2024