Wyposażenie domowej apteczki

Choroba może nas dopaść bez uprzedzenia, zatem warto być przygotowanym na niektóre sytuacje. Choć nie jesteśmy w stanie wyposażyć domowej apteczki w leki na każdą okoliczność, możemy zadbać o to, by pojawiły się w niej lekarstwa przydatne przy najczęściej występujących problemach zdrowotnych. Co warto przechowywać w domowej apteczce? Jakie leki powinny się w niej znaleźć w pierwszej kolejności?

Zawsze warto być przygotowanym na takie choroby, jak przeziębienie oraz grypa. Leki podawane w przypadku ostrych bólów głowy czy brzucha oraz środki pomagające w przypadku zatruć pokarmowych to kolejna porcja leków, w które powinna być zaopatrzona domowa apteczka. Przydatne są również plastry, bandaże oraz woda utleniona, gdyż bardzo często w domu dochodzi do drobnych wypadków np. podczas krojenia warzyw w kuchni.

Kompresy, agrafki, chusteczki do przemywania rąk, plastry i sterylne opatrunki stają się zatem ważnym elementem w domowej apteczce. Przydatna jest także wata oraz termometr.
Leki, które znajdą się w domowej apteczce powinny być odpowiednio przechowywane. Suche i ciemne miejsce to najlepsze rozwiązanie. Dodatkowo koniecznie trzeba się zatroszczyć o to, by domowa apteczka znajdowała się w miejscu niedostępnym dla dzieci. Z lekami w domowej apteczce należy postępować ostrożnie. Koniecznie trzeba zapoznać się z informacjami znajdującymi się na dołączonej do nich ulotce, należy również sprawdzać ich terminy przydatności. Leki przeterminowane są bardzo niebezpieczne i nie można tego lekceważyć.
W naszej domowej apteczce mogą znaleźć się zarówno leki konwencjonalne, jak i te stosowane w medycynie alternatywnej. Z leków konwencjonalnych warto wybrać odpowiedni lek na niestrawność, maść z antybiotykiem przeznaczoną do zastosowania w przypadku skaleczeń, leki na kaszel i przeziębienie (grypę). Przydatny będzie z pewnością także środek przeczyszczający, wazelina stosowana w przypadku otarć naskórka, aspiryna na bóle głowy lub też na bóle mięśniowe oraz leki przeciwbiegunkowe. Stale pod ręką powinny być te leki, których przyjmowania wymaga nasz stan zdrowia i po które sięgamy głównie z powodu zalecenia lekarza.
Z leków alternatywnych w naszej domowej apteczce mogą znaleźć się zarówno leki homeopatyczne, jak i zioła. Takie naturalne lekarstwa są dostępne w sklepach zielarskich oraz w sklepach ze zdrową żywnością, coraz częściej leki naturalne oraz zioła można kupić także w tradycyjnych aptekach.
Leki homeopatyczne to m.in. arszenik, który może być przydatny przy przeziębieniu, grypie oraz w przypadku zatrucia pokarmowego. Osobom pokąsanym przez owady może pomóc dziurawiec lub jad pszczeli. Na gorączkę oraz infekcje dróg oddechowych dobrym lekiem naturalnym, jest tojad, stosowany także w przypadku przeziębienia.
Zioła to szeroki asortyment roślin o leczniczych właściwościach, które mogą być przydatne w różnych sytuacjach. Żel z aloesu może się świetnie sprawdzić w przypadku zarówno oparzeń słonecznych, jak i ukąszeń przez owady. Jako środek przeczyszczający może być stosowana babka płesznik, zaś dziewanna może być bardzo pomocna tym osobom, którym dolega uporczywy kaszel. Na przeczyszczenie można stosować również nasiona lnu oraz odwar z korzeni mniszka lekarskiego. W przypadku niestrawności warto zastosować rumianek, zaś szałwia lekarska świetnie sprawdza się jako środek do płukania gardła.

© pcpr.rzeszow.pl 2024