Czy Polacy dbają o zdrowie?

Polska ciągle jest w niechlubnej czołówce, jeśli chodzi o ilość osób umierających z powodu nowotworów i innych ciężkich chorób. Choć jest dużo lepiej niż jeszcze kilkanaście lat temu to ciągle nasza dbałość o zdrowie pozostawia wiele do życzenia. Dużą winę za taki stan rzeczy ponosi organizacja polskiej służby zdrowia.

Polacy płacą wysokie składki związane z leczeniem i jednocześnie niewiele otrzymują w zamian, często muszą się dodatkowo leczyć prywatnie. Wiele wskazuje na to, że ogromne pieniądze, jakie przekazywane są na funkcjonowanie służby zdrowia nie zawsze są racjonalnie wydawane.

Polska służba zdrowia cierpi także na brak specjalistów. Brakuje nam nie tylko lekarzy, ale także pielęgniarek i opiekunów osób starszych. Nasze szpitale i przychodnie są ciągle niedoinwestowane, pracujemy na starym sprzęcie, w wielu gabinetach brakuje komputerów, które mogłyby usprawnić pracę. Za zły stan zdrowia polskich pacjentów odpowiadają także oni sami.

Dla wielu osób lekarz to zło konieczne. Gabinet lekarski omijany jest szerokim łukiem do czasu aż jest naprawdę źle. Dotyczy to szczególnie osób zapracowanych oraz mieszkańców wsi. W przychodniach spotykamy najwięcej osób starszych, którzy również zgłaszają się do lekarzy zbyt późno.

W Polsce ciągle mamy do czynienia z niedostateczną profilaktyką. Niekiedy zwyczajnie brakuje na nią pieniędzy albo bardzo często to pacjenci nie dbają o swoje zdrowie. Obecnie dzięki różnym dofinansowaniom, w tym pochodzącym z Unii Europejskiej bardzo często organizowane są różnorodne badania profilaktyczne, na przykład: cytologia, mammografia, badania słuchu i serca. Niestety prawie zawsze zostaje wiele niewykorzystanych wejść na takie bezpłatne badania, gdyż Polacy nie przykładają do nich dużej wagi. Lekarz stomatolog także jest niechętnie odwiedzany przez polskich pacjentów. Przez wielu z nich gabinet stomatologa jest nieodwiedzany latami. Polacy dodatkowo są mało aktywni fizycznie i często mają niewłaściwe nawyki żywieniowe, co również nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia.

© pcpr.rzeszow.pl 2024