Współczesna stomatologia

Czym zajmuje się dentysta, bo przecież nie tylko leczeniem czy profesjonalnym oczyszczaniem zębów, nie wspominając o stomatologii estetycznej czyli wybielaniu zębów? Współczesny dentysta to ortodonta, patrz: ortodoncja Warszawa, implantolog a nawet radiolog, choć w rzeczywistości lekarza, który opanował wszystkie te dziedziny do perfekcji trudno będzie znaleźć. W stomatologii, tak jak wszędzie indziej, pojawia się specjalizacja.

Ortodoncja zajmuje się głównie korektą aparatu zębowego jako całości ? przy pomocy aparatów ortodontycznych na nowo kształtuje zgryz tj. stara się poprawić wszelkie niedociągnięcia natury.

Implanty

Implanty pojawiły się stosunkowo niedawno, ale momentalnie przyspieszyły rozwój stomatologii, a właściwie protetyki bo implanty wykorzystywane są głównie w protezowaniu. Ich zastosowanie jest coraz powszechniejsze, niejednokrotnie sięga po nie nawet ortodoncja. To idealne ?urządzenia? do utrzymywania aparatów ortodontycznych w sytuacjach kiedy własne zęby pacjenta są zbyt słabe, lub gdy braki w uzębieniu uniemożliwiają założenie aparatu.

Radiologia czyli pantomografia i pantomogram

Zanim pojawiły się pantomografy diagnozowanie i ocena stanu wewnętrznych, niewidocznych struktur w aparacie zębowym pacjenta odbywała się na zasadzie zwykłego prześwietlenia, jednak metody te były niedoskonałe. Dziś w dalszym ciągu się z nich korzysta, ale bodaj najlepszy obraz zębów, przyzębia i kości daje pantomogram. To specjalistyczne, panoramiczne zdjęcie rentgenowskie robione przy pomocy specjalnego aparatu.

Pantomogram znajduje szerokie zastosowanie w diagnostyce, również w ocenie struktury kości pod kątem ewentualnej implantacji

© pcpr.rzeszow.pl 2024